12 березня цього у року у Києві розпочали роботу 20 перших камер автоматичної фіксації (КАФ) порушень правил ПДР. Що цікаво, лише за одну годину тестової роботи вони зафіксували понад 7 тис. порушень. Загалом, до кінця року заплановано довести кількість таких камер по усій Україні до 270 одиниць.

Повноцінна робота системи повинна була розпочатися з 1 травня цього року. Але через карантин, що накладає певні обмеження також на роботу допоміжних підрозділів, що обслуговують систему, цей початок відкладено до закінчення «суворого карантину».

Наразі КАФ реєструють тільки перевищення швидкості. Надалі цей список доповниться проїздом на червоне світло, виїздом на зустрічну смугу, рухом смугою громадського транспорту та іншим.

Похибка системи при вимірюванні швидкості складає ±3 км/год. Тому для Києва, де швидкість руху обмежена на рівні 50 км/год, максимально допустима безкарна швидкість буде дорівнювати 73 км/км (у правилах дорожнього руху дозволяється перевищувати дозволену швидкість не більш, ніж на 20 км/год).

Якщо перевищення дозволенної швидкості буде більше, ніж 20 км/год, на порушника буде чекати штраф у 255 грн, при перевищенні більшим за 50 км/год – 510 грн.

«Листи щастя» будуть надходити на адресу власника транспортного засобу – фізичної або юридичної особи, якщо не була здійснена реєстрація належного користувача автомобіля у Єдиному державному реєстрі транспортних засобів.

У випадках, коли автівка має іноземні номери, адміністративна відповідальність буде накладатися на особу, що ввезла транспортний засіб на митну територію України.

Якщо транспортним засобом користується не власник, а інша особа, то для того, щоб повідомлення про порушення приходили на її адресу, необхідно внести інформацію про цю особу у Державний реєстр. Це можна зробити за допомогою:

  •     Сервісних центрів МВС
  •     Веб-додатку на сайті сервісного центру МВС

Порядок вручення постанови

Інформація про порушення ПДР надходить у центр обробки, де перевіряється її правдивість. Якщо є підстави для накладання штрафу, відповідальна особа формує постанову, та ставить на неї свій електронний підпис. Після цього постанова автоматично надсилається до поліграфічного комбінату для друку на спеціальних бланках з елементами захисту.

Після друку постанова протягом 3 днів повинна бути надіслана рекомендованим листом з повідомленням на адресу власника транспортного засобу (належного користувача). Якщо постанова винесена відносно особи, що кермувала транспортним засобом на іноземних номерах, то їй лист вручається представниками прикордонної служби під час перетину державного кордону.

Днем отримання постанови вважається дата, що зазначена у поштовому повідомленні про вручення. Відмова в отриманні постанови у руки не вважається виправданням.

Перевірити інформацію про порушення ПДР можна в електронному кабінеті водія.

Платити чи оскаржувати?

Для оскарження штрафу відведено 10 днів після набуття постановою законної сили.

Але зараз це стало майже недоцільним при невеликих штрафах, оскільки Верховний суд України нещодавно затвердив рішення, яким для оскарження штрафу у суді треба заплатити судовий збір у розмірі 420 гривень.

Загальний термін оплати штрафу – 30 днів. У разі сплати протягом 10 днів, водія чекає знижка у 50% від суми штрафу.

Якщо несплата перевищить 30 днів, то порушника чекає подвійна сума штрафу. При тривалій несплаті стягнення штрафу передається до виконавчої служби. А та має можливість накласти арешт на банківські рахунки боржника.